NADACE CAMINO (https://www.camino-zu.org/)

Mayřina komunita v Chiapasu

S Mayrou jsem se seznámil před čtrnácti lety na jihu mexického státu Chiapas. Věnovala tehdy svůj čas a síly práci se ženami, které nelegálně přišly do Mexika ze středoamerických zemí. Tyto mladé ženy toužily žít lepší bezpečnější život, místo toho se v Mexiku ocitly na dlažbě. Mnohé neměly jiné východisko, než se živit prostitucí. Mayra jim pomáhala s návratem do důstojného života, sháněla jim práci, pomáhala jim budovat si sociální vztahy.

Mezitím se Mayra vdala. Ovšem vesnice, kde Mayřina rodina žila, se proměnila v bojiště dvou drogových kartelů. Nedávno mi Mayra napsala: „Už rok utíkáme před organizovaným zločinem. Více než 50 přátel v našem okolí zmizelo. Na vlastní kůži jsme zažívali každodenní strach a hrůzu. 17. února jsme se rozhodli všeho nechat a utéct jen s pár osobními věcmi. Rozhodli jsme se žít jinde, raději než zemřít kulkou nebo být uneseni.“ Mayra a její přátelé si mysleli, že útěk bude jen dočasný, ale kartely napadly a zničily jejich domy. Nemají se kam vrátit.

A tak všech pět rodin společně koupilo pozemek v jiné oblasti, kde začínají společně žít. Nyní stavějí ekologické domy ze dřeva, hlíny a slámy. Zakládají pole – sázejí kukuřici, fazole, čirok, zeleninu a ovocné stromy. Pořizují hospodářská zvířata. Vše od píky. Jsou odkázáni sami na sebe. Jak píše Mayra, „máme mnoho bolesti a hněvu, protože nikdo nedělá nic, aby vyřešil tento problém s drogovými kartely“. Potřebují koupit dřevo, plechy, písek, materiál na elektro instalaci, přivést vodu. Ale jsou kurážní: „Máme ruce na stavbu domu. Máme manžely, kteří mají zkušenosti se stavbou ekologických domů. Již jsme začali se stavbou.“

Současné potřeby:

  • Podpora při stavbě domů a zakládání hospodářství.

Naše podpora:

  • dárcovská/dobrovolnická cesta v lednu 2023
  • finanční podpora

Podpořte nás